Czym jest reduktor pary?

 

Automatyczny zawór regulacyjny, który służy do zmniejszania nieregulowanego wyższego ciśnienia wlotowego do obniżonego oraz stałego ciśnienia jest niezwykle ważny. Urządzenie, które pełni takie zadanie nosi nazwę reduktora pary. Kiedy reduktor pary okazuje się niezbędny? Jak właściwie działa i gdzie wykorzystywana jest zasada jego działania?

Zasada działania reduktora pary

reduktory paryZawór redukcyjny ciśnienia pary jest używany w wielu obszarach, do kontrolowania przepływu pary. Ten zawór pomaga w krytycznych momentach, aby zapewnić prawidłowy poziom ciśnienia pary.  Jego rolą jest również pomoc w redukcji ciśnienia do osiągnięcia wymaganego poziomu, zanim zostanie ono dostarczone w docelowe miejsce.Reduktory pary są używane w zastosowaniach przemysłowych, handlowych i instytucjonalnych do kontrolowania ciśnienia pary. Stosowane są w obszarach takich jak urządzenia testowe, przewody olejowe, pojedyncze grzejniki, żelazka parowe czy wulkanizatory. Na jakiej zasadzie działa ten element? W normalnym położeniu zawór główny jest zamknięty, a zawór pilotowy otwiera się pod wpływem ciśnienia powietrza lub siły sprężyny. Para przechodzi przez zawór pilotowy do komory membrany. Wydostaje się z kolei przez otwór kontrolny. Kiedy przepływ przez zawór pilotowy staje się większy niż przepływ przez kryzę, ciśnienie sterujące membraną wzrasta. To z kolei sprawia, że otwiera się główny zawór. Gdy para przepływa przez główny zawór, ciśnienie wylotowe wzrasta i para przepływa z powrotem przez przewód czujnika ciśnienia. Trafia tam do dolnej części membrany ciśnieniowej. Utrzymane ciśnienie sterujące membraną główną powoduje, że główny zawór uwalnia wystarczającą ilość pary potrzebnej do uzyskania ciśnienia tłoczenia.

Zawory redukcyjne ciśnienia pary to zawory, które pozwalają na zwiększenie precyzyjnej kontroli przepływu pary w dół. Zawory te mogą automatycznie regulować otwarcie zaworu, aby utrzymać stałe ciśnienie nawet w przypadku wahań natężenia przepływu przez sprężyny, membrany lub tłoki. Są one więc niezbędne w wielu obszarach.