Ładne i użytkowe koce

Koce mogą pełnić wiele różnych funkcji. Oprócz utrzymywania ciepła w zimne zimowe noce, są również idealne jako dekoracje do salonu. Ale niezależnie od zastosowania, dobrze jest wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem koca. Niezależnie od przeznaczenia, będzie on usytuowany w widocznym miejscu, więc aspekt dekoracyjny naszego pomieszczenia, jest równie istotny.

Użytkowe koce dobrej jakości

elegancki kocDobrej jakości wełna jest ciepła, gdy jest zimno, chłodna, gdy jest ciepło, oddychająca i pochłaniająca wilgoć. Ponadto, wełna jest odporna na zmarszczki i plamy. Wełna ma również korzyści zdrowotne, ponieważ łagodzi zapalenie stawów, ból pleców i reumatyzm oraz poprawia krążenie krwi. Koce wykonane ze 100% wełny mają ostrzejsze krawędzie i mogą sprawiać wrażenie nieco szczypiących. Są jednak bardzo ciepłe i w 100% naturalne. Kaszmir jest prawdziwym królem wśród tkanin. Żaden inny materiał nie jest tak pluszowy w dotyku, a jednocześnie doskonale zachowuje ciepło. Użytkowy oraz elegancki koc kaszmirowy, zatrzymuje ciepło kilkakrotnie lepiej niż wełna, a włos kaszmirowy jest sześciokrotnie cieńszy od włosa, dzięki czemu jest bardziej miękki niż kiedykolwiek i waży bardzo mało, nawet gdy jest gęsto tkany. Koce bawełniane są miękkie, ciepłe i przyjemne w dotyku. Bawełna jest naturalnym, oddychającym i niealergizującym materiałem, dzięki czemu idealnie nadaje się na produkty dla niemowląt. Koce bawełniane są również łatwe w pielęgnacji. Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na gramaturę koca. Im jest ona wyższa, tym okrycie będzie cieplejsze, grubsze i mięsiste, ale tym samym cięższe. Na rynku jest wiele opcji kolorystycznych i wykończeniowych koców. Najlepsze są te, które mają grube i widoczne krawędzie lub szwy. Takie koce nie rozrywają się łatwo ani nie prują na brzegach. Zwróć też uwagę na sposób barwienia koca.

Najlepiej wybrać taki, który jest barwiony naturalnymi barwnikami. Niestety, wiele koców niewiadomego pochodzenia jest barwionych sztuczną chemią. Takie tkaniny nie są delikatne dla ciała, a co najgorsze mogą powodować alergie. Niektóre koce są również farbowane metodą rtęciową, przez co mogą być szkodliwe dla zdrowia. Na szczęście ta metoda farbowania jest coraz rzadziej stosowana.